Translate

wtorek, 7 maja 2013

Aeroponika - rośliny w powietrzu.


  Uprawę roślin 99% ludzi kojarzy tylko i wyłącznie z ziemią. Nawet w szkołach uczmy się o roli korzeni jako służących do utrzymania rośliny w podłożu. Mało kto wie że od 1970 roku Istnieje też inna technologia uprawy roślin na miarę rolnictwa XXI w, i nie mówię tu o GMO. Aeroponika jest to uprawa roślin bez gleby wprowadzona w 1970 r przez Franco Massantiniego. W tej metodzie korzenie są zawieszone bezpośrednio w powietrzu. Niesie to za sobą wiele plusów, takich jak to że nie jesteśmy zależni od terenu na którym chcemy uprawiać rośliny(zapomnijcie o wyższości terenów czarnoziem), nie ma różnicy czy jest to skalista martwa pustynia czy żyzna dolina. System aeroponicznej uprawy roślin polega na rozpylaniu wody ze składnikami mineralnymi bezpośrednio na korzenie w postaci mgły skraplających się na korzeniach.




 Niesie to za sobą jeszcze inną korzyść, woda której nie zużyją rośliny jest odzyskiwana i używana ponownie a roślina wykorzystuje wszystkie składniki odżywcze(normalnie ~50-60%). Plony jakie możemy uzyskać z jednej rośliny również są wyższe średnio o ~30%. Spowodowane jest to tym że tylko w uprawie aeroponicznej roślina może wytworzyć tak rozwinięty system korzeniowy by zapewnić szybki wzrost i dużą wydajność.
 Rośliny aeroponiczne mają jeszcze jedną wielką zaletę nie są zanieczyszczone azotanami i metalami ciężkimi z gleby, bo jej nie posiadają!
 Moim zdaniem uprawa aeroponiczna jeśli się przyjmie do szerokiego czy raczej masowego zastosowania będzie to taki sam przełom cywilizacyjny jak wynalezienie traktora, co prawda jak wszystko nawet taka uprawa ma wadę, trzeba zakupić do niej specjalny elektroniczny sprzęt i pożywkę co przy masowej skali może być sporym wydatkiem. Ale szukając informacji o uprawie aeroponicznej natrafiłem na kilka samoróbek których koszt nie wyniósł pewnie paruset zł.
 I jeszcze na koniec, żeby nie było że to tylko jakiś wymysł Amerykańskich naukowców to: Polacy również pracują nad uprawami aeroponicznymi, a dokładniej prof. Andrzej Komosa z Katedry Nawożenia Roślin Ogrodniczych poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, który pracuje nad aeroponiczną uprawą pomidorów które może w niedalekiej przyszłości polecą na Marsa!






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz